Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković kaže za RTS da je Narodna banka tokom prethodne godine veoma brzo doveli do toga da svi u Srbiji znaju da u njoj imaju siguran oslonac.

Srbija u deviznim rezervama ima više od 35 tona zlata


Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković kaže da su čitave prethodne godine održavali kurs u rasponu 117,50 - 117,60.


Ističe da Srbija ima u deviznim rezervama 35,65 tona zlata koje garantuje sigurnost državi, ali i svima koji sa državom žele da rade.


Kaže i da su u najtežoj godini direktne strane investicije iznosile 2,9 milijardi evra.


"Oglušili smo se o one priče pustite fiskalni deficit, ne gledajte visinu duga, samo pomažite ekonomiji. Uspeli smo da sačuvamo radna mesta, pre svega za ljude čiji su životi vredniji od svega, ali za čije živote jeste potrebna i stabilnost i sigurnost, koju smo pokazali da možemo da održimo i u najtežim vremenima", ističe Tabakovićeva.


Kaže da su rezultati Narodne banke ostvareni uz pomoć predsednika i Vlade Srbije.


Podseća da je Narodna banka na početku krize omogućila likvidnost i državi i privredi, ali i bankama kao prvo i poslednje utočište.


"Sve vreme smo vodili računa da ne ugrozimo ni stabilnost cena, ni inflaciju. U toku godine smo veoma brzo doveli do toga da svi znaju da u Srbiji imaju siguran oslonac u Narodnoj banci", navodi Tabakovićeva.


Kaže da su za treći moratorijum imali dovoljno vremena da sa bankama dogovore da one procenjuju rizik, a da Narodna banka regulatornim merama omogući grejs period od šest meseci u kojem će procenjivati za svakog od dužnika koliko ima mogućnosti da nastavi sa otplatom zbog posledica koje su rezultat krize.


"Uvek radimo ono što odgovara nama kao državi"


Jorgovanka Tabaković kaže da je Narodna banka Srbije za stabilan kurs uložila milijardu i 450 miliona evra.


"Posebno želim da istaknem, u novembru i decembru smo imali 285 miliona kupovine evra zbog ponovnog dolaska investitora u Srbiju. Neto smo prodali milijardu i 450 miliona i održalu kirs gotovo na istom nivou", ističe Tabakovićeva.


Kaže da je u 2019. godini, poređenja radi, Narodna banka kupila dve milijarde i 700 miliona evra da dinar ne jača previše i tako sačuvala rezerve da može da interveniše u ovoj godini.


"Da podsetim, od 2017. do kraja 2019, preko pet milijardi i 300 miliona evra smo kupili i zato smo imali i čime da obezbedimo i isporučimo građanima stabilnost", kaže Tabakovićeva.


Navodi da javni dug iznosi 56,7 i 57,8 - bezbedno ispod 60 procenata.


"Vraćen je jedan od skupih azerbejdžanskih dugova sa kamatom od četiri odsto. Kada kažete država se zadužila, uvek ću podsetiti - u odnosu na bruto društveni proizvod koji omogućava da taj nivo bude daleko ispod mastrihtskih kriterijuma, kada se nismo osvrtali na one koji su nam govorili radite sve što i drugi. Mi uvek radimo ono što odgovara nama kao državi", ističe Jorgovanka Tabaković.