Želiš da zarađuješ 2.000 do 3.000 dolara mesečno? Proputuješ ceo svet? Naučiš jezike i izgradiš internacionalnu karijeru? Prijavi se i ostvari svoje snove, brod te čeka...

Ploveći hoteli mame radnike iz Srbije

Za rad na luksuznim svetskim kruzerima s pet zvezdica ima sve više oglasa. Srbe ne bije glas da su moreplovci svetskog ranga, ali izgleda da druge uslove ispunjavaju. Ploveći hoteli na pučini… Proputujte ceo svet i odlično zaradite, pozivaju nas ali i odziva ima, i te kako...

Zapošljavamo i tražimo motivisano i ljubazno osoblje sledećih zanimanja: frizer, kozmetičar, maser, fitnes instruktor, manikir-pedikir, doktori, akupunkturisti… pozivi su sa titrajućih banera. Mame i krupijee, barmene, kelnere, spremačice. Treći traže animatore, dečje vaspitačice, pa i vodoinstalatere, mašiniste, učitelje plesa, plivanja, bridža. Poručuju, iskoristite priliku da unapredite sebe profesionalno i doživite izuzetne trenutke za pamćenje.

Uslovi nisu naivni: Konverzacijski nivo engleskog jezika, diploma iz tražene struke, važeći pasoš, lekarsko uverenje, radno iskustvo minimum šest meseci, starost od 21 do 45 godina a za neke struke i starije… Niko, interesantno, ne traži da znaju da plivaju. Ali, ako prođete uspešno intervju, sledi trening, a zatim ugovor na brodu.

U moru primamljivih ponuda ima i lovaca u mutnom, tako da je glavni savet da ne plaćate ništa unapred jer ponuđena dobra zarada ume da „zaslepi”.

Jedna od kompanija (ne navodimo ime da joj ne pravimo reklamu), na svom sajtu hvali se već sedmogodišnjim iskustvom i podatkom da ima kancelarije u 12 država.

Možemo da zaposlimo i više ljudi, interesovanje je u porastu, tražimo iskusne ljude koji poznaju posao i spremni su da rade sa visokom klijentelom koja je veoma zahtevna. Ugovori se potpisuju na period od šest do devet meseci. Kad prođu prvu proveru, da bi se ukrcali na brod, potrebne su im pare za lekarske preglede, vize i pomorske sertifikate i to je startna investicija koja je u najvećem broju slučajeva manja ili koliko i prva plata koju bi dobili na brodu. Ta ulaganja važe im i naredne dve, tri godine, pa kad se vraćaju drugi ili treći put nemaju te startne troškove koji možda mnoge kandidate najviše i odbiju, jer oni mogu da pređu i hiljadu evra.

Budući poslodavci tvrde da kandidati na kruzeru nemaju trošak struje, vode, kirije, hrane, te da u kantini imaju čaj, kafu i sokove besplatno. Uniforme im obezbeđuje kompanija, koja ih i pere i održava. Zarada, ne kriju, zavisi od puno faktora: kakav je kandidat, ume li da proda proizvod, jer ima procenat od prodaje, kakvi su mu gosti, koji je brod, koja destinacija …

Na kruzeru ima i boljih pozicija kao što je recepcija, sport staf (personalni trener) sa 1. 700 dolara, rad sa decom 1.600 dolara, ali i onih pomoćnih, manje plaćenih, kao što su higijeničari, fizikalci…

Ispovest jednog već „okorelog” hotelskog radnika, edukativna je: …Najteže mi je to vodeno krštenje palo, što sam na brodu bio bez ikog poznatog, i problem što sam se našao sam među dve-tri hiljade novih ljudi… Naročito prvih mesec, dva, to mnogo psihički utiče na mlade ljude…

Pozitivna strana rada na kruzerima su, ističe drugi, nova prijateljstva i mesta koja će da posete, pare koje će da zarade, znanje koje će da dobiju… Sa dosad dva potpisana ugovora, kako kaže, posetio je Floridu, Bahame, Kinu, Japan, Južnu Koreju, ceo Mediteran …

Svi potvrđuju da se radi 10 do 12 sati na dan, bez slobodnog dana ali, uz dobar kolektiv i dnevnom šetnjom i kafenisanjem u nekoj od luka, koje poseti, zaboravi se sva težina posla koji obavlja.

Radeći na brodu, video sam celu obalu Španije, Francuske, pojedine turističke destinacije u Italiji i na Tenerifima, kao i mnoge svetske luke… – iznosi jedan Beograđanin, a što se tiče zarade, ona, kaže, zavisi: – „Nema kao kod kuće znam te, znaš me” i ako rčunate na protekciju grdno ste se prevarili. Na brodu sam sarađivao sa pripadnicima desetina nacija, a za pojedine nisam ni znao da postoje, veliko je to životno iskustvo – kaže on.

Ima i drugačijih iskustava: – Moj sin je otišao, žali se, hrana je očajna, ljudi kao roboti, plata jedva 800 evra, svako sam pere veš u mašini. Troškovi su mu veliki. Koliko je želeo da ode, čini mi se da više želi da se vrati. Ovde je bio bez posla, svi smo ga podržali u naporima da istraje i prođe sve intervjue, testove, brodsku obuku, a sad je razočaran…


Dolarima se leči morska bolest

Konkursi su stalno otvoreni, a rok za konkurisanje je – do popune. Nezvanične procene kažu da je već desetak hiljada radnika iz Srbije na „pučini”. Zvanične statistike nema, jer se sve odvija kanalima koji zaobilaze državne institucije. Srbija je dobar „resurs” jer su plate za naše prilike privlačne, a za radnike iz razvijenijih zemalja – neprimamljive.