Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da je u drugom finalnom krugu selekcije kandidata za učešće u pilot-programu prekvalifikacija u IT sektoru, održanom 26. marta, izabrano 100 polaznika koji će pohađati obuke.

Izabrani kandidati za prekvalifikacije u IT sektoru

U saopštenju se navodi da je na testiranju učestvovalo ukupno 200 kandidata, koji su postigli najbolje rezultate u prvom krugu selekcije.

Oni su dodatno testirani na Elektronskom fakultetu u Nišu, Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu i u Matematičkoj gimnaziji u Beogradu, gde su polagali testove sposobnosti i sklonosti za rad u IT sektoru.

Polna struktura izabranih je takva da od stotinu polaznika ima 32 žene i 68 muškaraca. Takođe, od ukupnog broja kandidata, 22 je starosti od 22 do 25 godina, 62 kandidata je od 26 do 35 godina, 16 kandidata je starijih od 36 godina, dok najstariji učesnik ima 56 godina.

Kada je reč o nivou obrazovanja, osnovne studije je završilo 24 kandidata, 30 master, višu školu pet kandidata, a srednju 41 kandidat, od kojih se 21 trenutno nalazi na studijama.

Među najboljih 100 kandidata, 68 je nezaposleno, dok je 32 zaposleno. Oni su u svojim motivacionim pismima, koja su slali prilikom prijavljivanja, napisali da žele da se usavrše, kao i da prepoznaju potrebe IT sektora u Srbiji.

Izbor izvođača koji će sprovoditi obuke biće poznat naredne nedelje, a spisak će biti dostupan na sajtu za prekvalifikacije u IT sektoru.

Psiholog Violeta Anđelković iz kompanije „Total Assessment“ objasnila je da je selekcija kandidata rađena uz pomoć ekspertskog sistema za psihološku procenu ove kompanije, koji sadrži serije zadataka koje su kandidati rešavali.

Zadaci su, kako je navela, imali za cilj da se redosled obuke kandidata napravi prema potencijalima koji su neophodni za uspeh u IT oblasti.

Prema njenim rečima, ovaj ekspertski sistem, koji koriste najznačajnije i najveće kompanije u Srbiji, proces selekcije zasniva na bazi zanimanja koje je razvilo Ministarstvo za rad SAD, kao rezultat 60-godišnjeg istraživanja i detaljnog opisa više od 970 zanimanja.

Anđelković je ukazala na to da su za potrebe ove selekcije korišćeni opis, zahtevi i potencijali koje bi trebalo da ima osoba koja će biti uspešna u IT oblasti.

Činjenica da su kandidati, generalno, postigli vrlo dobre rezultate i da je proporcija žena i muškaraca koji su odabrani da učestvuju u IT obuci u odnosu na one koji su se prijavili ista, potvrđuje da u ovoj oblasti oba pola mogu da postižu podjednake rezultate, ocenila je ona.

Takođe, kako je ukazala, celokupan proces testiranja je veoma značajan ne samo zbog činjenice da je obuhvatio veliki broj kandidata za tako kratko vreme, već i zbog toga što pokazuje da naučno zasnovana objektivna procena kandidata, kao najznačajnija vrednost kojoj se teži, postaje sve zastupljenija praksa u Srbiji.